
Jak zapobiec parowaniu szyb w samochodzie?
Jesienno-zimowa pora to czas szczególnie trudny dla kierowców. Śliskie drogi, kiepska widoczność oraz gwałtowne opady sprawiają, że trzeba zachować szczególną ostrożność podczas jazdy. Dlatego też tak ważne jest, by nie dać zaskoczyć się zimie i odpowiednio wcześniej zadbać o swój samochód. Nasze przygotowania do zimy często ograniczamy jednak do standardowej wymiany opon oraz zakupu zimowego płynu do spryskiwaczy. Zapominamy jednak, że wraz z pogorszeniem warunków atmosferycznych do wnętrza naszego samochodu przedostaje się bardzo duża ilość wilgotnego powietrza. Nie tylko pogarsza ono ogólny komfort jazdy, ale przede wszystkim prowadzi do zjawiska z którym boryka się każdy polski kierowca – zaparowanymi szybami.
Problem zaparowanych szyb i lusterek dotyka w głównej mierze samochodów, które parkowane są na zewnątrz. Nie znaczy to jednak, że chowanie pojazdu na noc do garażu zapewni mu skuteczną ochronę na całą zimę. Popularnymi sposobami przeciwdziałania skraplaniu się pary wodnej wewnątrz samochodu jest wymiana filtru kabinowego. Wielu kierowców wspomaga się również klimatyzacją, która skutecznie dba o cyrkulację powietrza oraz do pewnego stopnia może pomóc w pozbyciu się wilgoci. Co jednak zrobić, gdy wymienione sposoby nie dają oczekiwanych rezultatów? W tym artykule podpowiemy Wam kilka sposobów na poradzenie sobie z parującymi szybami w samochodzie.
Antyroszeniowe preparaty do szyb
W ostatnich latach coraz większą popularnością na polskim rynku cieszą się profesjonalne kosmetyki samochodowe przeciwdziałające skraplaniu się pary wodnej na szybach i lusterkach. Wydajne i proste w użyciu, tworzą niewidoczną warstwę ochronną, która skutecznie przeciwdziała zaparowywaniu powierzchni. Przeznaczone do stosowania wewnątrz kabiny samochodowej, dają widoczny efekt już po jednym użyciu. Przykładowymi produktami tego typu są Anti-Fog (RAIN-X), Rox (ATAS) oraz Antyroszeniowy preparat do szyb (SONAX).
Pochłaniacze wilgoci
Jest to znany i lubiany przez kierowców sposób na pozbycie się nadmiaru wilgoci z kabiny samochodu. Dzięki niebywałej prostocie działania oraz możliwości wielokrotnego użytku, pochłaniacze wilgoci można spotkać nie tylko w autach, ale także łazienkach czy kuchniach. Niektóre z nich takie jak PINGI, oprócz możliwości szybkiego wysuszenia w mikrofali, posiadają także specjalny wskaźnik informujący o poziomie zaabsorbowanej wody. Wadą pochłaniaczy wilgoci jest niestety długi czas działania, przez co na satysfakcjonujący nas efekt musimy czekać niekiedy kilka dni, a nawet tygodni.
Ściereczki i gąbki do szyb
Dla mniej cierpliwych kierowców mamy jeszcze szybsze, prostsze i tańsze rozwiązanie. Jest nim zaopatrzenie się profesjonalne gąbki do szyb, które w mgnieniu oka pozwolą na pozbycie się zalegającej na szybach pary. Stworzone specjalnie z myślą o autach narażonych na długotrwałe działanie wilgoci, nie tylko oczyszczają szybę i lusterka z nadmiaru wilgoci, ale także zapobiegają ich ponownemu zaparowaniu. Podobne rozwiązanie oferują także małe i praktyczne ściereczki antyroszeniowe, które każdy kierowca powinien zawsze warto mieć w zasięgu ręki. Mimo, że na pierwszy rzut oka wyglądają one jak zwykłe akcesoria samochodowe, producent zadbał by były one w stanie pochłonąć dużo więcej wilgoci niż normalnie używane gąbki i ściereczki.