
Typy zapachów samochodowych
Zapachy samochodowe zyskują coraz większą popularność nie tylko dzięki temu, że zapewniają przyjemną atmosferę w pojeździe, ale także dlatego, że skutecznie minimalizują występowanie w nim nieprzyjemnych woni. Przykry zapach może być generowany zarówno przez klimatyzację, stare materiały, przewożone zwierzęta, jak i osoby siedzące w środku. Użycie odpowiedniego odświeżacza sprawia, że podróż stanie się przyjemniejsza niezależnie od warunków panujących na drodze oraz długości jazdy. Zapachy do samochodów różnią się od siebie rodzajem woni oraz sposobem jej dawkowania. Poniżej przedstawiamy cechy, jakimi charakteryzują się najbardziej popularne typy odświeżaczy do auta.
Perfumy uwalniane w sposób ciągły
Zapachy do samochodu można podzielić na dwie podstawowe grupy. W pierwszej i najpopularniejszej z nich woń uwalniana jest w sposób ciągły. Po zakupie taki specyfik należy odpakować i umieścić w wybranym miejscu, by generował woń przez kilka tygodni. Zawieszki zapachowe najczęściej zawiesza się na lusterku wstecznym wewnątrz kabiny auta, jednak można je umieszczać także w innych dogodnych dla siebie miejscach. Choć kojarzą się one głównie z choinkami, obecnie występują w różnych kształtach, kolorach i wariantach zapachowych. Są produkowane głównie z celulozy, membran lub drewna. Materiały te po nasiąknięciu specjalnymi olejkami stopniowo uwalniają swój aromat.
Innym rodzajem zapachów wyzwalanych w sposób ciągły są kuleczki polimerowe, pakowane w ozdobne woreczki. Nie zajmują one dużo miejsca w kabinie auta i zapewniają świeżość nawet do 40 dni. Kolejny rodzaj to kubki i słoiczki. Znajdujący się w nich specjalny żel powoli zanika, co powoduje unoszenie się delikatnego aromatu przez długi czas bez zmiany jego intensywności. Perfumy mogą uwalniać się nawet przez kilka miesięcy. Minusem tego rozwiązania jest często zajęcie uchwytu na napoje, gdyż jest to najwygodniejsze dla nich miejsce do przechowywania w samochodzie.
Zapachy o zmiennej intensywności działania
Kolejną grupą są zapachy, których intensywność bądź moment użycia zależny jest jedynie od woli użytkownika. Pierwszym rodzajem, na który warto zwrócić uwagę, są środki zapachowe przeznaczone do zawieszenia na kratce wentylacyjnej za pomocą specjalnych uchwytów. Da się je wpiąć praktycznie w każdym samochodzie. Są łatwe w montażu i utrzymują się nawet podczas jazdy na nierównym terenie. W przypadku chęci zwiększenia natężenia ulubionego zapachu wystarczy włączyć nawiew w aucie. Znajdujący się w nich wkład jest płynny lub żelowy, dlatego gromadzi więcej zapachu niż tradycyjna zawieszka. W wybranych modelach znajdziemy także specjalne „klipsy”, pozwalające na fizyczną regulację intensywności woni.
Do grupy tej zaliczyć możemy także wszelkiego rodzaju spraye, będące miejscowymi odświeżaczami powietrza. Są bardzo wydajne, łatwe w użyciu, bez problemu można je przechowywać w różnych miejscach w samochodzie oraz uwalniać ich aromat w dowolnym momencie. Zapachy, przeznaczone do stosowania okazjonalnego, to także odświeżacze i neutralizatory do tkanin syntetycznych, naturalnych oraz dywaników samochodowych. Stosuje się je miejscowo na wybrane elementy tapicerki. Stanowią one doskonały sposób na zmianę woni np. po transporcie zwierząt bądź innych nieprzyjemnych w zapachu bagaży.